ארבע אחר הצהריים ואקו מורגנשטרן גמורה מעייפות. אפשר להבין אותה, הבוקר היא נחתה מסיבוב הופעות ברוסיה עם תום אידן שותפה המוזיקלי. השניים מרכיבים את הצמד "אקו וטיטו" שפעיל כבר יותר מחצי עשור ובמהלכן מופיע בכל מקום אפשרי, מהבמות הגדולות ביותר בארץ ועד מועדונים תת-קרקעיים ברחבי תל אביב.

"בזמן ההופעות ברוסיה ניסיתי לשכנע אותו [את תום] שנהפוך את זה מ'אקו וטיטו' ל'קוקו וטיטו'. אנחנו הולכים לכיוון עוד יותר קיצוני בשירים החדשים שלנו, יותר סליזי ויותר רייב, וזה הרגיש מתאים". כשהיא עם טיטו, אקו חורכת את הבמות מישראל ועד אסטוניה, ומשלבת היפ-הופ, דאב וגרוב מטורלל בלי הבחנה. אבל בפרויקט הסולו המתקרב היא מקווה להציג צד שונה. רגוע, אישי וחשוף יותר, כשלראשונה – גם לגמרי בעברית. "שמש חמה", סינגל הבכורה מהאלבומה העתידי, יצא לאוויר העולם רק לפני כחודש וכבר הספיק לגרוף מספר צפיות מרשים ביוטיוב ונדמה ששמה כבר מתחיל לאט לאט ללכת לפניה. אגב אם תהיתם, אקו אינו שם במה, אלא שמה האמיתי של מורגנשטרן מלידה.
"ההורים שלי לא מוזיקאים או משהו, אבל הם ראו את המילה Echo במילון וחשבו על זה. כשנולדתי והם הסתכלו עליי הם היו כזה "אה, כן. בול." נתנו לי גם שם שני – אריאל. כשהייתי בת 16 וניסיתי להיכנס למקומות של גדולים הייתי משתמשת בו כדי להיות מתחת לרדאר". היום, שתים עשרה שנה אחרי כן, היא עושה את ההיפך מלהתחמק מהרדאר – היא עולה גבוה מעל פני השטח.

"בדרך כלל אני מרגישה כמו הילד הזה בכיתה שהוא חבר של כולם", היא מעידה על עצמה. "אף פעם לא היו לי 'חבר'ה' או 'חבורה' כשגדלתי, וזה המקרה גם עכשיו". כשמסתכלים על רשימת המוזיקאים המגוונת שלצידם אקו מקליטה ומופיעה בשנה האחרונה, דבריה הופכים ברורים: עם תום אידן, שותפה לצמד Echo&Tito, היא תרה בכל רחבי רוסיה; על אלבום הסולו הקודם, Calling On Wonders, היא עבדה יחד עם חבורת הדגל של לייבל הביטים המצליח Raw Tapes ; אתמול היא התארחה בהופעה של קרולינה בירושלים; ועל אלבומה החדש עבדה בצמוד עם שאנן סטריט מ"הדג נחש" – שותפות שהתחילה לחלוטין במקרה: "ניגנתי יחד עם טיטו בחדר חזרות של גיא מר [חבר "הדג נחש" – י.כ.]" אקו מספרת "ונהיינו חברים של הלהקה. הם הזמינו אותנו לחמם אותם. גיא אמר שהם עובדים על אלבום חדש ושאל אם יש מצב שאשתתף. הוא שאל גם אם אני כותבת בעברית".

אבל באותה תקופה לא כתבת בעברית.
"נכון, אבל מי לא היה קופץ על ההזדמנות הזאת? ישר אמרתי 'ברור! שנים שאני כותבת בעברית!' ובפנים, בראש, אני חושבת 'מה את עושה?! מה את עושה?!'", היא צוחקת. התוצאה הייתה "הכל חוזר", ראפ על אהבה נכזבת, שלראשונה בקריירה של מורגנשטרן נכתב בעברית. "רציתי לגדול ולהתפתח, לפרוש ידיים לעוד דברים. לשיר בעוד שפה זה כמו לגלות שפה מחדש, זה מרתק", היא מסבירה. "זה אומר לחשוב שנייה איך בכלל מושיבים עברית על ביט. יש אנשים בארץ שעושים את זה כבר שנים… אני שומעת היפ הופ ישראלי עוד לפני שחשבתי בכלל שאני אעשה מוזיקה".

אם תאזינו לסינגל החדש, "שמש חמה", לא תמצאו יותר מדי וורסים מושחזים, באסים כבדים, או היפ הופ באופן כללי – לפחות לא על פני השטח. אבל במילים של הסינגל הקיצי, הקליל והנעים, חדי האוזן יזהו חרוזים פנימיים ועיוותים יצירתיים של השפה, השמורים בדרך כלל לראפרים ופחות לזמרי סול או פ'אנק: "סגנון חופשי, ואת בטוב \ קלי קלות לשכב פה על החוף \ מרוב נוף את כמעט נשכחת \ פרוסת רגליים על החול החם \ ואת נמתחת שוב לאט לאן שאת \ לא הולכת, את בוטחת".

בעברית המתחכמת הזו אפשר לשמוע בקלות את ההשפעה של שאנן סטריט החתום, לצידה של מורגנשטרן, על המילים והלחן. "לזרוק את המילה 'גאון' על כל דבר זה לא חוכמה, אבל הכתיבה של 'הדג נחש' היא רמה חדשה. להתחיל לכתוב בעברית איתם בפעם הראשונה היה כמו שיעור פרטי מהמורה הכי טוב שיש". בנסיוני לדלות עוד קצת מידע על תהליך היצירה החדש שתופס מפנה, אני פונה לשאנן לשמוע על החיבור מהזוית האישית שלו: "אקו היא ראפרית." שאנן מסביר, "אז הכלי של הראפ תמיד נוכח שם גם אם השיר במקרה הזה הוא שיר סול או פ'אנק. היא גם מאוד מגוונת כמבצעת – עברית, אנגלית, ראפ, וייבים של איימי ווינהאוס… כיף לעבוד עם מישהי כל כך מוכשרת".

אבל אם על סמך "שמש חמה" עולה בכם החשש שההיפ-הופ באלבום הקרוב הולך לאיבוד, לאקו חשוב להרגיע: "הולך להיות הרבה ראפ באלבום. אין כמעט אף אחת שעושה את זה – ראפ נשי בעברית. ברגע שהבנתי את זה אמרתי לעצמי 'זו כבר לא שאלה, זה חייב לצאת החוצה"

למה לדעתך יש כל כך מעט ראפריות דוברות עברית?
"קשה לומר, נראה לי שזו שאלה לסוציולוג. אני לא דוברת בשם הנשים, אבל אני חושבת שהסצינה של הראפ לא שונה בהרבה מקולנוע או תקשורת או מכל העולמות שבהם מעמד האישה עדיין לא מגיע לביטוי מלא. אני לא חושבת שיש איזשהו הבדל, נשים עושות ראפ ככה, גברים עושים ראפ ככה".

אז איך אקו מורגנשטרן עושה ראפ בעברית אתם שואלים? נצטרך לחכות לצאת האלבום כדי לראות את התמונה השלמה, אך בינתיים היא מוכנה לשחרר שורה או שתיים מאחד השירים שבדרך:
"שמעתי שאין לי סבלנות \ שמעתי שאין לי מוטיבציה \ שמעתי החיים שלי טעות \ שאני לא מתמידה, לא מתאימה לקונסטלציה \ אני חיה ת'רגע \ לא מחשבנת לעתיד \ ואחר כך מתלוננת that I mother fucking need \ a dollar \ וואלה, חיים על הספירלה \ מינוס עבודה \ מינוס מה הלאה.."

"בגלל זה התאהבתי בהיפ הופ. כי זה ז'אנר שיכול גם להיות ממש מוזיקת מחאה וגם לצחוק על עצמו. כאילו אתה יכול לתת ממש סטייטמנט אבל אז להגיד 'וואלה, סבבה, אבל בוא לים".
את כל זה ועוד, מורגנשטרן תביא להופעה באינדינגב, שם היא גם תחלוק את הבמה לראשונה עם שאנן סטריט, המנטור העברי ומפיק האלבום החדש. מלבד סטריט, יעמדו לצד אקו גם הנגנים רועי רמי, יובל גנץ, רום שני ושחר זיסמן – נגני הרכב האלקטרו-גרוב Alaska Snack Time.
ההופעה בפסטיבל לצידם של אלסקה היא סוג של סגירת מעגל עבור אקו, כיוון שהכרותה איתם לראשונה התרחשה שנה בדיוק לפני מועד ההופעה – באינדינגב 2016: "בדיוק הגעתי לפסטיבל והם הופיעו, והתאהבתי בטירוף" היא מספרת. "הופעות של פסטיבלים תמיד מוכוונות יותר לתת בראש, אבל בתוך כל זה אני עדיין מקווה שאני אוכל גם לתת בלב".

אין ספק שיש עוד למה לצפות מהקריירה המוזיקלית של אקו, שנדמה ותמיד תמצא דרך לתת לנו בראש או בלב. ובואו לא נשכח את עכוז – כי כמו שאמרה ראפרית חלוצית אחרת: "תזיזו ת'תחת לפני ששירי מתעצבנת".


יפתח כרמלי מתגורר בתל-אביב. הוא כתב, עורך ומגיש ב"ידיעות אחרונות" ובחללית.tv. הוא גם הגיע לכל אינדינגב מאז הראשון, חוץ מהפעם ההיא שלא.
צילום תמונת קאבר: ניתאי שלום.